poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Wybrane testy z prawa podatkowego - egzamin pisemny na doradce podatkowego

3 komentarze
 
1. Ze skargą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej można wystąpić: 

a) bez względu na etap postępowania w przypadku ewidentnej niezgodności przepisu krajowego z dyrektywą lub rozporządzeniem unijnym, 

b) po wydaniu decyzji kończącej postępowanie jako alternatywa dla postępowania sądowoadministracyjnego, 

c) po wykorzystaniu wszystkich dostępnych w kraju środków odwoławczych, przewidzianych prawem dla sprawy, której skarga dotyczy. 

2. Zgodnie z przyjętą w Polsce praktyką legislacyjną wspartą orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, vacatio legis w przypadku ustaw podatkowych powinno wynosić przynajmniej: 

a) 14 dni, 

b) 30 dni, 

c) 90 dni. 

3. Klauzula stand still na gruncie Dyrektywy VAT oznacza: 

a) brak możliwości wprowadzenia do ustawy nowych ograniczeń odliczenia podatku VAT, 

b) brak możliwości ustawowego rozszerzenia zakresu zwolnień od podatku przewidzianych w Dyrektywie, 

c) możliwość utrzymania przez Państwo Członkowskie stawek obniżonych, jeżeli były one przewidziane przez przepisy wewnętrzne przed dniem akcesji. 

4. Podatnik prowadzący indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym utracił prawo do tej formy opodatkowania ze względu na uzyskanie przychodu z tytułu świadczenia usługi reklamowej. Może on wybrać opodatkowanie: 

a) według zasad ogólnych stosując skalę podatkową, 

b) według zasad ogólnych stosując podatek liniowy, 

c) w formie karty podatkowej. 

5. Podatnik prowadzący indywidualną działalność gospodarczą otrzymał pożyczkę od zagranicznego podmiotu. Czy taka umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? 

a) tak, w wysokości 2%, 

b) nie, jeżeli miejsce zawarcia umowy pożyczki, jak również pieniądze będące przedmiotem tej umowy w dniu jej zawarcia znajdowały się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, 

c) nie, jeżeli umowa pożyczki zawarta jest w Polsce, a pieniądze będące przedmiotem tej umowy w dniu jej zawarcia znajdowały się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. 

6. W dniu 03.03.2010 r. podatnik wystawił fakturę VAT dokumentującą eksport towarów. Dokumenty celne potwierdzające wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty otrzymał 30 05.2010 r. Kiedy i w jakiej stawce podatnik wykaże przedmiotową transakcję? 

a) w deklaracji za marzec 2010 r. ze stawką 0%, 

b) w deklaracji za kwiecień 2010 r. ze stawką 0%, 

c) w deklaracji za kwiecień 2010 r. ze stawką krajową, natomiast w deklaracji za maj 2010 r. skoryguje sprzedaż krajową i wykaże transakcję eksportową ze stawką 0%. 

7. Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług ubezpieczeniowych. W ramach działalności będzie świadczył usługi ubezpieczeniowe również na rzecz byłego zleceniodawcy. Czy może wybrać opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym? 

a) tak może skorzystać z tej formy opodatkowania, 

b) nie może, ponieważ będzie świadczył usługi na rzecz byłego zleceniodawcy, 

c) nie może, chyba że od wykonania ostatniego zlecenia minęło już 2 lata. 

8. U podatnika prowadzona jest kontrola skarbowa, w której toku organ kontroli skarbowej stwierdził zasadność dokonania zabezpieczenia na majątku podatnika. Organ kontroli skarbowej: 

a) wyda decyzję o zabezpieczeniu i przeprowadzi czynności egzekucyjne związane z zarządzeniem zabezpieczenia, 

b) złoży do miejscowo właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego wniosek, na podstawie którego ten ostatni może wydać decyzję i dokonać zabezpieczenia, 

c) wyda decyzję zabezpieczającą w trybie Ordynacji podatkowej, a naczelnik urzędu skarbowego przeprowadzi czynności związane z wykonaniem zabezpieczenia. 

9.Po przeprowadzonym postępowaniu została wydana decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług w spółce jawnej. W tej samej decyzji naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności osobistej wspólników spółki. 

a) decyzja jest prawidłowa, 

b) o odpowiedzialności wspólników należało orzec w odrębnej decyzji wydanej równocześnie z decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego, 

c) po wydaniu decyzji określającej wysokość zobowiązania należało wszcząć od rębne postępowanie zmierzające do wydania decyzji o odpowiedzialności wspólników spółki jawnej. 

10. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została przekształcona w spółkę jawną. Na dzień przekształcenia pozostał niepodzielny zysk w spółce przekształcanej. Która z podanych propozycji zawiera prawidłowe opodatkowanie tego zdarzenia? 

a) niepodzielony zysk opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, a podatnikiem i płatnikiem jest przekształcana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, 

b) niepodzielony zysk opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, którego płatnikiem jest powstała po przekształceniu spółka jawna, 

c) niepodzielony zysk przenoszony jest do spółki jawnej, a wspólnicy proporcjonalnie do wkładów opodatkowują go podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

11. Podatnik otrzymał dokument pt. wynik kontroli. Świadczy to, że u podatnika: 

a) przeprowadzona została kontrola podatkowa, 

b) przeprowadzona została kontrola skarbowa, 

c) trwa postępowanie prowadzone przez naczelnika urzędu celnego połączone z kontrolą. 

12.Podatnik prowadzi sklep, do którego dokonano włamania i skradziono część towarów handlowych. Właściciel sklepu jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, z tytułu zakupionych towarów odliczony został podatek od towarów i usług. 

a) zdarzenie takie nie ma wpływu na wcześniej odliczony podatek od towarów i usług przy zakupie towarów, które zostały skradzione, 

b) podatnik ma obowiązek skorygować odliczony podatek od towarów i usług o ten dotyczący towarów skradzionych, 

c) podatnik ma obowiązek skorygować odliczony podatek od towarów i usług, ale ten dotyczący towarów skradzionych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. 

13.W rozumieniu Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku uznaje się, że przedsiębiorstwo posiada zakład w Umawiającym się Państwie: 

a) zawsze, gdy spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie kontroluje lub jest kontrolowana przez spółkę, która ma siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, albo która prowadzi działalność w tym drugim Państwie, 

b) jeżeli w imieniu przedsiębiorstwa działa agent zależny ekonomicznie i prawnie, który na podstawie posiadanego pełnomocnictwa zawiera umowy w Umawiającym się Państwie, 

c) jeżeli przedsiębiorstwo podejmuje w Umawiającym się Państwie czynności za pośrednictwem maklera albo jakiegokolwiek innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem, że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności. 

14. Zakładem, w rozumieniu Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, nie jest: 

a) siedziba zarządu, 

b) warsztat, 

c) placówka, która służy wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa. 

15. Stosowana w polskim prawie podatkowym metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, określana mianem „wyłączenia z progresją”, polega na tym, że: 

a) dochód osiągnięty w drugim państwie (państwie źródła) jest wyłączony z opodatkowania w państwie rezydencji, ale stawkę podatku od dochodu uzyskanego w państwie rezydencji ustala się biorąc pod uwagę cały dochód (łącznie z dochodem uzyskanym w drugim państwie), 

b) w państwie rezydencji, nie uwzględnia się w ogóle dochodu osiągniętego w drugim państwie, lecz stosuje się stawkę progresywną określoną jedynie dla dochodu uzyskanego w państwie rezydencji, 

c) w państwie rezydencji podatek obliczany jest według stawki progresywnej właściwą dla całego dochodu (łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie), a od kwoty tak obliczonego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. 

16. Stosowana w polskim prawie podatkowym metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, określana mianem „zaliczenia” („kredytu podatkowego”, ,,kredytu zwykłego”, „zaliczenia zwykłego”), polega na: 

a) odliczeniu od podatku płaconego w Polsce całej kwoty podatku zapłaconego za granicą ( w państwie źródła), 

b) odliczeniu od podstawy opodatkowania dochodu osiągniętego za granicą, 

c) odliczeniu podatku zapłaconego za granicą, jednakże tylko do wysokości kwoty podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. 

17. Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę odnośnie opodatkowania dochodu z majątku nieruchomego położonego w drugim umawiającym się Państwie, co do zasady: 

a) dopuszczają opodatkowanie dochodu w tym drugim państwie, a ,,majątek nieruchomy” określany jest zgodnie z prawem Państwa, na którego terytorium jest położony, 

b) dopuszczają opodatkowanie dochodu w tym drugim państwie, przy czym zawsze wyłączony jest dochód z majątku nieruchomego przedsiębiorstwa, 

c) dopuszczają opodatkowanie dochodu w tym drugim państwie, przy czym zawsze wyłączony jest dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego. 

18. Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę, co do zasady dopuszczają opodatkowanie dywidend: 

a) zarówno w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy, jak i w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba uprawniona do otrzymania dywidendy, 

b) jedynie w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba uprawniona do otrzymania dywidendy, 

c) jedynie w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy. 

19. W rozumieniu Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (art. 9), w przypadku gdy jedno z umawiających się Państw, kontrolując transakcję między podmiotami powiązanymi, dokonało korekty (pierwotnej) ceny transferowej, drugie z umawiających się Państw: 

a) jest zobowiązane do dokonania korekty (drugostronnej) dochodu w każdym przypadku, gdy w wyniku korekty pierwotnej nastąpiło podwójne opodatkowanie dochodu, 

b) jest zawsze zobowiązane do dokonania korekty (drugostronnej) dochodu, o ile nie postanowiono inaczej w ratyfikowanej przez te Państwa umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, 

c) jest zobowiązane do dokonania korekty (drugostronnej) dochodu, jeżeli uzna, że korekta pierwotna jest uzasadniona. 

20. Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, odnośnie opodatkowania zysków z przeniesienia własności akcji lub udziałów w spółkach, co do zasady dopuszcza opodatkowanie: 

a) w Państwie, w którym osoba przenosząca własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, 

b) w Państwie siedziby spółki, której akcje lub udziały są przenoszone, 

c) w obu Państwach. 

21. Umowy o unikaniu międzynarodowego podwójnego opodatkowania, oparte na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku w wersji z 1977 r. co do zasady dopuszczają opodatkowanie opodatkowania dochodów osiąganych z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze: 

a) tylko w Państwie, w którym osoba uzyskująca dochód ma miejsce zamieszkania, 

b) tylko w Państwie, w którym osoba uzyskująca dochód ma miejsce zamieszkania, jednak jeżeli osoba ta, w celu wykonywania działalności, posiada stałą placówkę w drugim Państwie, dochód uzyskany z działalności może być również opodatkowany w drugim Państwie, 

c) jeżeli osoba uzyskująca dochód, w celu wykonywania działalności, posiada stałą placówkę w drugim Państwie, dochód uzyskany z działalności podlega opodatkowaniu jedynie w drugim Państwie. 

22. Jeżeli wynik zakończonej procedury wzajemnego porozumiewania prowadzonej na podstawie ratyfikowanej przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ma wpływ na treść decyzji wydanej przez polski organ podatkowy, to zgodnie z ordynacją podatkową ma to następujący skutek: 

a) wznawia się postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją, 

b) wznawia się postępowanie, jedynie gdy decyzja ostateczna została zaskarżona do sądu administracyjnego, 

c) polski organ podatkowy umarza decyzję, a podatnik zobowiązany jest wykonać ustalenia określone w wyniku procedury wzajemnego porozumiewania 

23.Wszczęcie i prowadzenie postępowań na podstawie Konwencji nr 90/436/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (tzw. Konwencji Arbitrażowej), co do zasady

a) jest niezależne od równoległego prowadzenia postępowania administracyjnego lub sądowego zgodnie z prawem krajowym, jak również niezależne od prowadzenia postępowania w ramach procedury wzajemnego porozumiewania się określonej w Konwencji Modelowej OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (art. 25 ust. 1 i 2), 

b) może zostać wszczęte po zakończeniu postępowania prowadzonego w trybie procedury wzajemnego porozumiewania się określonej w Konwencji Modelowej OECD (art. 25 ust. 1 i 2), 

c) skutkuje obligatoryjnym zawieszeniem postępowania administracyjnego lub sądowego prowadzonego zgodnie z prawem krajowym. 

24. Regulacje Dyrektywy VAT 2006/112/WE nie mają zastosowania do następującego obszaru celnego Wspólnoty: 

a) Cypr, 

b) Bornholm, 

c) Wyspy Alandzkie. 

25. Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w myśl przepisów Dyrektywy VAT 2006/112/WE, stosuje się: 

a) stawkę, która ma zastosowanie do dostaw takich samych towarów na terytorium państwa członkowskiego, 

b) stawkę, która ma zastosowanie do dostaw takich samych towarów na terytorium państwa członkowskiego, z możliwością zastosowania stawki specjalnej, 

c) stawkę odrębną 12%. 

26. Okres rozliczeniowy dla deklaracji VAT ustalany przez każde z państw członkowskich, zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE , wynosi jeden, dwa lub trzy miesiące. Państwa członkowskie: 

a) nie mogą ustalać innych okresów rozliczeniowych, 

b) mogą ustalić inne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że nie będą one przekraczać jednego roku, 

c) mogą ustalić inne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że nie będą one przekraczać sześciu miesięcy. 

27. Podatek kapitałowy w uregulowaniach Unii Europejskiej (Dyrektywa 2008/7/WE), to: 

a) podatek od zysków w inwestycje kapitałowe, 

b) podatek od wkładu kapitałowego do spółek kapitałowych, 

c) dodatkowy podatek pobierany przy transferze odsetek za granicę. 

28. Gdy zagraniczny podmiot, na rzecz którego wypłacane są dywidendy, prowadzi w danym państwie, z którego pochodzą dywidendy, działalność gospodarczą poprzez tzw. zakład, a udział, z tytułu którego wypłaca się dywidendy, faktycznie wiąże się z działalnością takiego zakładu, to: 

a) nie ma to wpływu na opodatkowanie dywidend – są one opodatkowane tak samo, jak w sytuacji gdyby takiego zakładu nie było – pobierany jest podatek według obniżonej stawki, zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, 

b) w takim przypadku dywidendy są opodatkowane tak samo jak dywidendy wypłacane podmiotowi krajowemu, 

c) dywidendy są zawsze zwolnione od opodatkowania. 

29. Gdy zagraniczny podmiot, na rzecz którego wypłacane są odsetki, prowadzi w danym państwie, z którego pochodzą odsetki, działalność gospodarczą poprzez tzw. zakład, a wierzytelność, z tytułu której Płacone są odsetki, jest faktycznie związana z takim zakładem, faktycznie wiąże się z działalnością takiego zakładu, a z danym państwem zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, to: 

a) od odsetek pobierany jest zryczałtowany podatek w wysokości 10% kwoty odsetek brutto, 

b) nie ma to wpływu na opodatkowanie odsetek – są one opodatkowane tak samo, jak w sytuacji gdyby takiego zakładu nie było – pobierany jest podatek według obniżonej stawki, zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, 

c) w takim przypadku odsetki są opodatkowane tak samo jak odsetki wypłacane podmiotowi krajowemu. 

30. Gdy zagraniczny podatnik naruszy warunki zwolnienia dywidend od opodatkowania w „państwie źródła” zgodnie z Dyrektywą 90/435/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. zmienioną Dyrektywą 2003/123/WE z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych Państw Członkowskich, a z danym państwem zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, to: 

a) od całej kwoty dywidend pobierany jest podatek według obniżonej stawki, zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, a od różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym według stawki 19% a podatkiem obliczonym zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nalicza się odsetki za zwłokę, 

b) od całej kwoty dywidend pobierany jest zawsze pełny podatek obliczony według pełnej stawki 19%, lecz nie nalicza się odsetek za zwłokę, 

c) od całej kwoty dywidend pobierany jest zawsze pełny podatek obliczony według pełnej stawki 19% oraz nalicza się odsetki za zwłokę. 

31. Gdy zagraniczny podatnik naruszy warunki zastosowania obniżonej stawki opodatkowania 5% lub zwolnienia od opodatkowania odsetek w „państwie źródła” zgodnie z Dyrektywą 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. dot. wspólnego systemu podatkowego w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych pomiędzy powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich, a z danym państwem zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, to: 

a) od całej kwoty odsetek pobierany jest zawsze pełny podatek obliczony według pełnej stawki 20% oraz nalicza się odsetki za zwłokę, 

b) od całej kwoty odsetek pobierany jest podatek według obniżonej stawki, zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, a od różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym według stawki 20% a podatkiem obliczonym zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nalicza się odsetki za zwłokę, 

c) od całej kwoty odsetek pobierany jest zawsze pełny podatek obliczony według stawki 19%, lecz nie nalicza się odsetek za zwłokę. 

32. Gdy zagraniczny podatnik naruszy warunki zastosowania obniżonej stawki opodatkowania 5% lub zwolnienia od opodatkowania należności licencyjnych w „państwie źródła” zgodnie z Dyrektywą 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. dot. wspólnego systemu podatkowego w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych pomiędzy powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich, a z danym państwem zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, to: 

a) od całej kwoty należności licencyjnych pobierany jest zawsze pełny podatek obliczony według pełnej stawki 19% oraz nalicza się odsetki za zwłokę, 

b) od całej kwoty należności licencyjnych pobierany jest zawsze pełny podatek obliczony według stawki 20%, lecz nie nalicza się odsetek za zwłokę, 

c) od całej kwoty należności licencyjnych pobierany jest podatek według obniżonej stawki, zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, a od różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym według stawki 20% a podatkiem obliczonym zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nalicza się odsetki za zwłokę. 

33. Szczególna regulacja dotycząca zysków z tytułu zbycia akcji (udziałów) tzw. spółek nieruchomościowych w typowych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę, polega na tym, że: 

a) jeżeli spółka, której akcje (udziały ) są zbywane, posiada nieruchomość lub prawo do nieruchomości – to cały dochód z tytułu zbycia akcji lub udziałów takiej spółki jest opodatkowany wyłącznie w państwie położenia nieruchomości, 

b) jeżeli majątek spółki, której akcje (udziały ) są zbywane, stanowią w większości nieruchomości lub prawa do nieruchomości – to dochód z tytułu zbycia akcji lub udziałów takiej spółki może być opodatkowany zarówno w państwie położenia nieruchomości, jak i w państwie, gdzie ma siedzibę lub miejsce zamieszkania zbywający, 

c) jeżeli majątek spółki, której akcje (udziały ) są zbywane, stanowią w co najmniej 25% nieruchomości lub prawa do nieruchomości – to dochód z tytułu zbycia akcji lub udziałów takiej spółki będzie opodatkowany zarówno w państwie położenia nieruchomości, jak i w państwie, gdzie ma siedzibę lub miejsce zamieszkania zbywający, w proporcji 50:50. 

34. Regulacja dotycząca opodatkowania dochodów z tytułu zbycia akcji (udziałów) na rzecz spółki w celu umorzenia - w świetle polskiego prawa podatkowego i typowych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę - dla zagranicznego podatnika oznacza, że: 

a) dochód jest opodatkowany tak jak dywidenda, z możliwością zastosowania odpowiednich postanowień art. 10 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, tj. obniżenia wysokości opodatkowania, odpowiednio, do 5% lub 10%, 

b) dochód jest opodatkowany tak jak każde inne zbycie akcji (udziałów) i w konsekwencji podlega opodatkowaniu tylko w państwie, gdzie ma siedzibę lub miejsce zamieszkania zbywający, 

c) dochód jest opodatkowany tak jak każde inne zbycie akcji (udziałów) i podlega opodatkowaniu według stawki 19%. 

35. Jeżeli przedsiębiorstwo z państwa A posiada tzw. zakład na terytorium państwa B, to zgodnie z typową umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, oznacza to, że zawsze: 

a) dochód tego przedsiębiorstwa z państwa A jest w całości opodatkowany zarówno w państwie A, jak i w państwie B i należy zastosować odpowiednie postanowienia o metodzie unikania podwójnego opodatkowania, 

b) dochód tego przedsiębiorstwa z państwa A jest w całości opodatkowany w państwie A, a w państwie B, tylko w takim zakresie, w jakim można go przyporządkować zakładowi położonemu na terytorium państwa B i należy zastosować odpowiednie postanowienia o metodzie unikania podwójnego opodatkowania, 

c) dochód tego przedsiębiorstwa z państwa A jest opodatkowany w państwie A, ale tylko w takim zakresie, w jakim powstał w państwie A, a z kolei w państwie B tylko w takim zakresie, w jakim powstał w państwie B. 

36. Jeżeli osoba z państwa A (mająca tam miejsce stałego zamieszkania) sprzedała pakiet akcji spółki z siedzibą na terytorium państwa B, której głównym składnikiem majątkowym jest budynek biurowy położony w państwie B, to zgodnie z typową umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, oznacza to, że zawsze: 

a) dochód tej osoby uzyskany ze sprzedaży akcji jest w całości opodatkowany tylko w państwie A, 

b) dochód tej osoby uzyskany ze sprzedaży akcji może być opodatkowany zarówno w państwie A, jak i w państwie B i należy zastosować odpowiednie postanowienia o metodzie unikania podwójnego opodatkowania, 

c) dochód tej osoby uzyskany ze sprzedaży akcji jest opodatkowany tylko w państwie B, gdyż tam jest położona nieruchomość (budynek biurowy), stanowiący jedyny składnik majątkowy spółki, której akcje zostały sprzedane. 

37. Podatnik, osoba fizyczna zamieszkała w państwie A, uzyskała na terytorium państwa A dochód w kwocie 10 000, a na terytorium państwa B dochód w kwocie 20 000 i zapłaciła tam podatek. Stawka podatku w państwie A wynosi 10%, a w państwie B wynosi 20%. Zgodnie z metodą unikania podwójnego opodatkowania zwaną zaliczeniem proporcjonalnym, oznacza to, że w rozliczeniu podatkowym za dany rok, w państwie A podatnik uzyska zaliczenie : 

a) kwoty 4 000 podatku zapłaconego w państwie B na poczet podatku należnego w państwie A, 

b) kwoty 2 000 podatku zapłaconego w państwie B na poczet podatku należnego w państwie A, 

c) kwoty 1 500 podatku zapłaconego w państwie B na poczet podatku należnego w państwie A.

38. Przedmiotem interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego nie może być:

a) ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania,

b) rozporządzenie wykonawcze wydane na podstawie ustawy o rachunkowości,

c)  ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa dotycząca problematyki podatkowej

39. Właściwy organ wydaje interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w terminie:

a) w ciągu 3 miesięcy – licząc od dnia nadania wniosku w polskiej placówce pocztowej,

b) bez zbędnej zwłoki,

c) w terminie 3 miesięcy, przy czym do terminu tego wlicza się okresy zawieszenia postępowania oraz terminy przewidziane w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności.

40. W sprawach o uznanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi wydaje się:


a) postanowienie,

b) decyzję,

c) interpretację.

41. Decyzja o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego na majątku podatnika, wydana przed wydaniem decyzji ustalającej wysokość tego zobowiązania, wygasa: 

a) po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego,

b) z chwilą doręczenia podatnikowi decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego,

c) w razie złożenia skargi na decyzję ostateczną ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego – z chwilą wydania przez sąd administracyjny prawomocnego orzeczenia w tej sprawie.

42.  Decyzja o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego na majątku podatnika wydana przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania, wygasa:

a) po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego,

b) z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego,

c) po wydaniu przez sąd administracyjny prawomocnego orzeczenia, jeżeli podatnik wniósł skargę na decyzję ostateczną określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

43. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, zabezpieczenie wykonania decyzji nakładającej obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia zobowiązania wynikającego z tej decyzji wraz z odsetkami za zwłokę, w formie: 

a) czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku,

b) zastawu rejestrowego na pojeździe stanowiącym własność podatnika, pod warunkiem wpisania tego zastawu do dowodu rejestracyjnego pojazdu,

c) poręczenia udzielonego przez instytucję ubezpieczeniową.

44 Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie przez organ podatkowy, na wniosek strony, zabezpieczenia zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę, w formie:

d) złożenia kwoty określonej w decyzji o zabezpieczeniu do depozytu sądowego,

e) gwarancji ubezpieczeniowej,

f) ustanowienia zastawu na rachunku lokaty terminowej.

45. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej wykonanie decyzji o zabezpieczeniu następuje przez przyjęcie, na wniosek strony, zabezpieczenia zobowiązania określonego w decyzji o zabezpieczeniu wraz z odsetkami za zwłokę, w formie: 

a) złożenia kwoty określonej w decyzji o zabezpieczeniu do depozytu sądowego,

b) weksla z poręczeniem wekslowym instytucji ubezpieczeniowej,

c) zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski – według ich wartości nominalnej.

46. Skarbowi Państwa przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika z tytułu: 

a) zobowiązań podatkowych, które powstały na skutek doręczenia podatnikowi decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, a stanowią dochód budżetu państwa,

b) wszystkich zobowiązań podatkowych,

c) wyłącznie zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa.

47. Przedmiotem hipoteki przysługującej Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych nie może być: 

a) użytkowanie nieruchomości, uzyskane przez podatnika na podstawie umowy zawartej na 99 lat,

b) wierzytelność zabezpieczona hipoteką,

c) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

48. Przedmiotem zastawu skarbowego może być:

a) wierzytelność zabezpieczona hipoteką,

b) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

c) obraz Picassa o wartości 6 000 000 zł.

49. Zobowiązanie płatnika wygasa w całości lub w części wskutek: 

a) zaniechania poboru,

b) zaliczenia nadpłaty podatku,

c) potrącenia wierzytelności płatnika wobec państwowej jednostki budżetowej.

50. Do zapłaty podatku w formie polecenia przelewu obowiązani są: 

a) wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą,

b) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, obowiązani do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów,

c) wyłącznie przedsiębiorcy obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

51. Odsetek za zwłokę nie nalicza się: 

a) za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania,

b) za okres od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania z urzędu do dnia wydania postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania,

c) za okres od dnia wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego do dnia doręczenia organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu.

52. Zobowiązania podatkowe podlegają potrąceniu z wierzytelnością podatnika wobec państwowej jednostki budżetowej:

a) także jeśli wierzytelność została nabyta przez tego podatnika w drodze cesji,

b) wynikającą z usług wykonanych przez tego podatnika w trybie przepisów o zamówieniach publicznych,

c) pod warunkiem, że wierzytelność ta jest bezsporna i stała się wymagalna nie wcześniej niż 2 lata przed powstaniem zobowiązania podatkowego.

53. Wydając na wniosek podatnika decyzję o odroczeniu terminu płatności zaległości podatkowej organ podatkowy:

a) może ustalić opłatę prolongacyjną,

b) musi ustalić opłatę prolongacyjną w każdym przypadku,

c) nie ustala opłaty prolongacyjnej, jeśli przyczyną wydania decyzji przyznającej ulgę był wypadek losowy, jakiemu uległ podatnik.

54. Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego:

a) ulega zawieszeniu na skutek ogłoszenia upadłości podatnika,

b) ulega przerwaniu na skutek wszczęcia postępowania egzekucyjnego wobec podatnika,

c) zostaje zawieszony z dniem wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję określającą wysokość tego zobowiązania podatkowego.

55. Organ podatkowy pierwszej instancji: 

a) może z urzędu umorzyć zaległość podatkową podatnika w ściśle określonych przypadkach,

b) nie może w żadnym wypadku umorzyć z urzędu zaległości podatkowej podatnika,

c) może z urzędu odroczyć termin płatności podatku, jeśli trudna sytuacja podatnika spowodowana jest klęską żywiołową.

56. Jeżeli podatnik kwestionuje wysokość podatku pobranego przez płatnika:

a) zwraca się do płatnika o wystąpienie do właściwego organu podatkowego o stwierdzenie nadpłaty,

b) składa wniosek do właściwego organu podatkowego o stwierdzenie nadpłaty,

c) ma do płatnika roszczenie, którego może dochodzić przed sądem powszechnym.

57. W razie skorygowania przez podatnika zeznania w toku czynności sprawdzających nadpłata wynikająca z korekty zeznania podlega zwrotowi w terminie: 

a) 2 miesięcy od dnia skorygowania zeznania,

b) 3 miesięcy od dnia skorygowania zeznania,

c) 2 miesięcy od dnia złożenia skorygowanego zeznania, lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania, które zostało skorygowane.

58. W razie niezwrócenia przez organ podatkowy nadpłaty wynikającej z zeznania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, podatnikowi przysługuje oprocentowanie nadpłaty:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego,

b) tylko jeśli wysokość nadpłaty nie budziła wątpliwości,

c) od dnia następnego po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.

59. W przypadku uchylenia decyzji przez organ odwoławczy i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia, nadpłata powstała w wyniku wykonania uchylonej decyzji podlega zwrotowi: 

a) w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji uchylającej,

b) bez zbędnej zwłoki, jeżeli nowa decyzja w tej sprawie nie została wydana w terminie 3 miesięcy od dnia uchylenia decyzji,

c) w terminie 14 dni po wydaniu nowej decyzji, bez względu na termin jej wydania.

60. Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem: 

a) doręczenia postanowienia w sprawie zaliczenia nadpłaty,

b) doręczenia decyzji stwierdzającej wysokość nadpłaty,

c) powstania nadpłaty.

61. Korekta deklaracji może być złożona:

a) po umorzeniu postępowania podatkowego,

b) w trakcie kontroli podatkowej, przed doręczeniem protokołu,

c) po wydaniu decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego jako załącznik do wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

62. W świetle przepisów Ordynacji podatkowej obowiązek złożenia organowi podatkowemu informacji o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych mogących mieć wpływ powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego kontrahenta:

a) może zostać nałożony na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej,

b) może wynikać z pisemnego żądania organu podatkowego,

c) powstaje z mocy prawa i obejmuje wszystkie transakcje o wartości przekraczającej równowartość 10 000 euro.

63. W myśl przepisów Ordynacji podatkowej, osoba prawna powstała w wyniku podziału osoby prawnej:

a) przejmuje prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej pozostające w związku ze składnikami majątku przydzielonymi jej w planie podziału, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa,

b) przejmuje te obowiązki dzielonej osoby prawnej, które są wskazane w decyzji orzekającej o odpowiedzialności podatkowej osoby prawnej powstałej w wyniku podziału,

c) przejmuje niemajątkowe prawa dzielonej osoby prawnej pozostające w związku ze składnikami majątku przydzielonymi jej w planie podziału, pod warunkiem kontynuowania działalności gospodarczej dzielonej osoby prawnej.

64. Za zobowiązania podatkowe fundacji odpowiada:

a) organ założycielski,

b) wyłącznie prezes zarządu fundacji,

c) członkowie zarządu fundacji.

65. Nie można wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej:

a) jeżeli od końca roku podatkowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat,

b) jeżeli od końca roku podatkowego, w którym powstało zobowiązanie podatkowe, upłynęło 5 lat,

c) jeżeli od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, upłynęły 3 lata, przy czym termin ten nie ulega zawieszeniu ani przerwaniu. 

66. Osoba obowiązana do zachowania tajemnicy skarbowej, która ujawnia informacje objęte tą tajemnicą, podlega karze: 

a) grzywny,

b) pozbawienia wolności do lat 3,

c) pozbawienia wolności do lat 5.

67. Ściganie przestępstwa ujawnienia tajemnicy skarbowej odbywa się: 


a) wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego,


b) z oskarżenia prywatnego,


c) na wniosek pokrzywdzonego, chyba że pokrzywdzonym jest Skarb Państwa.

68. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest: 


a) odpłatne zbycie środka trwałego, jeżeli przed zbyciem został on wycofany z działalności gospodarczej, a pomiędzy końcem roku, w którym środek trwały został wycofany z działalności i jego odpłatnym zbyciem nie upłynęło 6 lat,


b) odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli przed zbyciem lokalu został wycofany z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat,


c) odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, wycofanego z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.


69. Przez emeryturę lub rentę dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem jedynie:

a) dodatków pielęgnacyjnych,


b) dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych,


c) dodatków rodzinnych i dodatków dla sierot zupełnych.


70. Przychodem pracownika, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu udostępnienia lokalu mieszkalnego, ustalona jako:


a) równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu,


b) równowartość czynszu, pobieranego od poprzedniego najemcy lokalu,


c) równowartość kaucji, wnoszonej przy obejmowaniu lokalu.


71. Do przychodów z działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych nie wlicza się: 


a) otrzymanych skapitalizowanych odsetek od udzielonych pożyczek,


b) otrzymanych kar umownych,

c) otrzymanych zwrotów podatku od towarów i usług dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.


72. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej przyjmuje się, co do zasady:

a) dzień postawienia do dyspozycji podatnika środków pieniężnych,


b) dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę,


c) dzień wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności


73. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych na zasadach określonych w odrębnych przepisach (sprzedaż krótka) dochód ustala się:

a) na dzień zbycia pożyczonych papierów wartościowych,


b) na dzień zwrotu pożyczonych papierów wartościowych,


c) na ostatni dzień roku podatkowego, w którym dokonano zbycia.


74. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodów, w przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o., objętych w zamian z wkład niepieniężny w postaci akcji, ustala się w wysokości: 

a) wartości wydatków poniesionych na objęcie zbywanych udziałów, w tym wartości nominalnej akcji,


b) nominalnej wartości akcji wniesionych w postaci wkładu niepieniężnego do spółki z o.o.,


c) nominalnej wartości objętych udziałów w spółce z o.o.


75. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w komisjach powoływanych przez organy administracji państwowej ustalane są:

a) kwotowo w wysokości określonej w ustawie,


b) w wysokości 20% przychodu lub kosztów faktycznych, jeżeli podatnik udowodni, że koszty te są wyższe od normy procentowej określonej w ustawie,


c) w wysokości 50% przychodu lub kosztów faktycznych, jeżeli podatnik udowodni, że koszty te są wyższe od normy procentowej określonej w ustawie.


76. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej spółki z udziałem Skarbu Państwa ustalane są: 


a) w wysokości 20% uzyskanego przychodu,


b) kwotowo w wysokości określonej w ustawie,


c) w wysokości 50% uzyskanego przychodu.


77. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod pojęciem podmiotów powiązanych należy rozumieć:

a) małżonków, krewnych do trzeciego stopnia oraz powinowatych do pierwszego stopnia,


b) spółkę kapitałową oraz osobę fizyczną, w której to spółce osoba fizyczna posiada bezpośrednio udziały w kapitale tego podmiotu, bez względu na ilość posiadanych udziałów,


c) osoby fizyczne pełniące funkcje nadzorcze w spółce akcyjnej, będące jednocześnie wspólnikami spółki jawnej.


78. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej obejmującej transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym przekracza równowartość:

a) 25 000 euro w przypadku świadczenia usług,


b) 15 000 euro w przypadku świadczenia usług,

c) 30 000 euro w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych.


79. Zgodnie z ustawą o w podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z udziału w zyskach osób prawnych nie jest:

a) dopłata w gotówce otrzymana przez udziałowców spółki przejmowanej w przypadku podziału spółki przez przejęcie,


b) dochód z odpłatnego zbycia prawa poboru akcji,


c) dochód z umorzenia udziałów nabytych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części.


80. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest:


a) różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a kosztem nabycia rzeczy, pomniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy,


b) różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a kosztami tej sprzedaży,


c) różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a wartością nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.


81. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklaracje o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym: 


a) do dnia 31 października roku poprzedzającego rok podatkowy,


b) do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy,


c) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy.


82. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy, mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych: 

a) poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,


b) poczynając od początku roku podatkowego,


c) poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.


83. Do przychodów z członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie wlicza się: 

a) wartości świadczeń w naturze w postaci płodów rolnych, otrzymywanych przez członka spółdzielni,


b) wartości posiłków wydawanych w trakcie prac polowych,


c) udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni z tytułu działalności rolniczej z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej.


84. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczka pobierana przez organy rentowe od zasiłków z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych bezpośrednio przez ten organ wynosi: 


a) 18% kwoty zasiłku przez cały rok podatkowy, minus 1/12 kwoty zmniejszającej podatek,


b) 18% kwoty zasiłku za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym kwota uzyskanych zasiłków przekroczyła górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej,


c) 18% kwoty zasiłku za miesiące następujące po miesiącu , w którym kwota uzyskanych od początku roku zasiłków nie przekroczyła górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.


85. Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą korzystać podatnicy: 


a) świadczący usługi parkingowe,


b) świadczący usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych na rzecz podmiotów gospodarczych,


c) uzyskujący prowizje ze sprzedaży kart magnetycznych.


86. Utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego następuje od dnia uzyskania przychodu z wykonania: 


a) usługi budowlanej na rzecz osoby prawnej,


b) usługi budowlanej na rzecz osoby fizycznej lub prawnej,


c) usługi budowlanej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.


87. Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą korzystać podatnicy: 


a) osiągający przychody z działalności usługowej w zakresie handlu,


b) świadczący usługi w zakresie przetwarzania danych,


c) świadczący usługi w zakresie edukacji nie wykonywanych w ramach wolnego zawodu.

88. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnik uzyskując przychody opodatkowane różnymi stawkami składkę na ubezpieczenia społeczne odlicza: 


a) od dowolnego przychodu,


b) od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów,


c) od przychodu opodatkowanego stawką najwyższą.


89. Przychody z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi wykorzystywanymi w pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu jeżeli: 


a) przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności i od tego dnia nie upłynęło 6 lat ,


b) przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności , a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich zbycia nie upłynęło 6 lat,


c) przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności, a od dnia w którym składniki zostały wycofane z tej działalności i dniem ich zbycie nie upłynęło 6 lat.


90. Podatnicy prowadzący działalność w formie spółki cywilnej objęci kartą podatkową, mogą być opodatkowani w tej formie, jeżeli: 

a) liczba wspólników nie przekracza limitu zatrudnienia, określonego w ustawie, dla danego rodzaju działalności,


b) liczba zatrudnionych pracowników nie przekracza limitu zatrudnienia, określonego w ustawie dla danego rodzaju działalności,


c) łączna liczba wspólników i zatrudnionych pracowników nie przekracza limitu zatrudnienia określonego w ustawie dla danego rodzaju działalności.

91. Podatnicy prowadzący działalność mogą być opodatkowani w formie karty podatkowej jeżeli: 

a) nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności innej działalności gospodarczej,


b) nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionym w art. 23 innej pozarolniczej działalności gospodarczej,


c) nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych z innego tytułu.


92. Podatnik może zrzec się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie: 


a) 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej,

b) 14 dni od rozpoczęcia każdego roku podatkowego,


c) 14 dni od wejścia w życie przepisów zmieniających zasady opodatkowania w formie karty podatkowej.


93. Stawka ryczałtu od przychodów z najmu wynosi 8,5% jeśli wysokość przychodów w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość: 

a) 1 000 euro,


b) 4 000 euro,


c) bez względu na wysokość przychodów osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.


94. Spis z natury wyceniany jest według cen:


a) wyłącznie zakupu wynikających z dowodów nabycia ,

b) rynkowych, jeżeli te ceny w dniu sporządzania spisu są wyższe od ceny zakupu,


c) podatnik ma wybór pomiędzy wyceną spisu z natury według cen zakupu albo cen rynkowych, z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu.  


95. Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są: 


a) wyłącznie spółki kapitałowe,


b) spółki kapitałowe i spółki niemające osobowości prawnej,


c) m.in. spółki kapitałowe i spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.


96. Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest podatkowa grupa kapitałowa, jeżeli m.in. spółka dominująca posiada bezpośredni udział w kapitale zakładowym spółki zależnej w wysokości co najmniej:


a) 95%,


b) 90%,


c) 75%.


97. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, umowa podatkowej grupy kapitałowej musi być zawarta na co najmniej: 

a) 2 lata podatkowe,

b) 3 lata podatkowe,


c) 5 lat podatkowych


98. Uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych:

a) są zawsze działami specjalnymi produkcji rolnej,


b) są działami produkcji rolnej o ile ich powierzchnia przekracza odpowiednio 25m2 i 50m2 powierzchni ogólnej,


c) nie są działami specjalnymi produkcji rolnej.

99. Zakład zagraniczny:

a) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,

b) nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,


c) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, o ile jednocześnie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.


100. Jednostki samorządu terytorialnego: 

a) są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów,


b) są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych od dochodów innych niż określone w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,


c) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


101. Zorganizowana część przedsiębiorstwa: 
a) może być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,



b) nie może być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,



c) może być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, o ile spełnia warunki wymienione w ustawie.



102. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, podmiot przejmujący, od swojego dochodu: 



a) może odliczyć stratę podmiotu przejętego,



b) nie może odliczyć straty podmiotu przejętego,



c) może odliczyć stratę podmiotu przejętego, po spełnieniu ściśle określonych warunków.



103. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, najkrótszy okres w jakim może być rozliczona strata to: 
a) 2 lata podatkowe,



b) 3 lata podatkowe,



c) 5 lat podatkowych.



104. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, posiadających ograniczony obowiązek podatkowy, prowadzących działalność w zakresie handlu detalicznego, obowiązanych do prowadzenia ewidencji rachunkowej, gdy określenie dochodu na ich podstawie nie jest możliwe, określa się go w drodze oszacowania, z zastosowaniem wskaźnika dochodu do przychodu w wysokości:



a) 5%,



b) 10%,



c) 20%.



105. Obowiązek dokumentowania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi w podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do udostępniania wartości niematerialnych dotyczy transakcji, których łączna wartość w roku podatkowym przekracza równowartość: 



a) 100 000 euro,



b) 50 000 euro,



c) 30 000 euro.



106. Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy: 
a) podatników dokonujących wyłącznie transakcji z podmiotami powiązanymi,



b) podatników dokonujących wyłącznie transakcji z podmiotami powiązanymi mającymi siedzibę w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową,



c) podatników dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.



107.  Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych umowa podatkowej grupy kapitałowej po jej rejestracji przez naczelnika urzędu skarbowego: 
a) może być rozszerzona na inne spółki,



b) może być rozszerzona na inne spółki, o ile naczelnik urzędu skarbowego wyrazi zgodę w formie decyzji,



c) nie może być rozszerzona na inne spółki.



108.  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości: 
a) o ile ich sprawozdania finansowe będą podlegały corocznemu badaniu przez biegłych rewidentów w okresie, w którym podatnicy korzystają z tej możliwości, przy czym nie może być on krótszy niż 3 lata,



b) wyłącznie wówczas o ile ich sprawozdania podlegają obligatoryjnemu badaniu przez biegłych rewidentów,



c) o ile ich sprawozdania podlegają badaniu przez biegłych rewidentów nie rzadziej niż raz na 3 lata.



109. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód: 



a) ze sprzedaży akcji,



b) z zamiany akcji,



c) z umorzenia akcji.



110. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych: 



a) nie stanowią kosztu uzyskania przychodu,



b) stanowią koszt uzyskania przychodu,



c) stanowią koszt uzyskania przychodu do wysokości określonej w przepisach szczególnych.



111. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych środki trwałe o wartości początkowej równej 3 500 zł:



a) podlegają, w każdym przypadku, jednorazowemu odpisowi amortyzacyjnemu,



b) mogą podlegać jednorazowemu odpisowi amortyzacyjnemu, jeżeli podatnik tak zdecyduje,



c) podlegają odpisom amortyzacyjnym dokonywanym tylko metodą liniową.



112. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów: 



a) strat w środkach trwałych w części pokrytej sumą dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych,



b) strat w środkach trwałych w części nie pokrytej podatkowym odpisem amortyzacyjnym,



c) strat w środkach trwałych w części nie zakwestionowanej przez organ nadzorczy.



113. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, środki transportu uznaje się za ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej:



a) 10% wartości początkowej,



b) 20% wartości początkowej,



c) 30% wartości początkowej.



114. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, środki transportu uznaje się za używane w oparciu o:
a) oświadczenie podatnika,



b) udowodnienie przez podatnika, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy,



c) wykazanie przez podatnika, że minął okres 6 miesięcy od daty ich nabycia.



115. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartości niematerialne i prawne nie uznaje się: 
a) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,



b) licencji,



c) prawa wieczystego użytkowania gruntu.



116. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają:
a) dzieła sztuki,



b) koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym i spełniające warunki ustawy,



c) eksponaty muzealne.



117. Na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody spółek wodnych są:
a) zwolnione z podatku,



b) zwolnione z podatku o ile zostaną przeznaczone na cele statutowe,



c) zwolnione, o ile inne ustawy tak stanowią.



118. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnione z podatku są dochody z prowadzenia:



a) loterii fantowych i gry bingo fantowe,



b) loterii,



c) loterii fantowych i gry bingo fantowe na podstawie zezwolenia wydanego na podstawie odrębnych przepisów.



119. Zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów przeznaczonych na statutową działalność naukową może być stosowane o ile: 
a) dochody są wydatkowane na taką działalność w ciągu 2 lat,



b) dochody są wydatkowane na taką działalność w ciągu 5 lat,



c) dochody są przeznaczone i wydatkowane na taką działalność bez względu na termin.



120. Z podatku dochodowego od osób prawnych zwolnione są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi o ile zostaną: 
a) wydatkowane na cele związane z utrzymaniem tych zasobów w ciągu 2 lat,



b) przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów,



c) wydatkowane na cele związane z utrzymaniem tych zasobów w ciągu 5 lat.



121. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych fundacje: 
a) są podmiotowo zwolnione z podatku,



b) są przedmiotowo zwolnione z podatku o ile spełniają warunki wymienione w ustawie,



c) nie są objęte żadnym zwolnieniem.



122. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, umowa tzw. leasingu finansowego jest zawarta na:
a) czas oznaczony,



b) czas nieoznaczony nie krótszy niż 10 lat,



c) czas nieoznaczony nie dłuższy niż 10 lat.



123. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do umów leasingu zawartych na czas nieoznaczony stosuje się przepisy dotyczące:



a) tzw. leasingu operacyjnego (odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący),lub finansowego, o ile strony tak postanowiły w umowie,



b) najmu i dzierżawy,



c) tzw. leasingu operacyjnego (odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący).



124. Łączna kwota odliczeń z tytułu wszystkich dopuszczalnych darowizn dokonanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych nie może przekroczyć:
a) 6% dochodu,



b) 15% dochodu,



c) 10% dochodu w przypadku celów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem odliczeń z tytułu darowizn dokonanych na podstawie przepisów innych ustaw.



125. Darowizny dokonane przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych na rzecz osób fizycznych: 



a) nie podlegają odliczeniu od dochodu,



b) podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli są przeznaczone na cele społecznie użyteczne, określone w ustawie,



c) nie podlegają odliczeniu od dochodu, w zakresie przekraczającym wartość 10% dochodu.



126.  Dochody podatników podatku dochodowego od osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terenie Polski, osiągnięte poza terytorium Polski i podlegające opodatkowaniu w państwie obcym:



a) są zwolnione od podatku z mocy ustawy,



b) są traktowane w sposób szczególny, polegający na zaliczaniu podatku zapłaconego w państwie obcym, o ile umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, zawarta z państwem obcym, nie stanowi inaczej, w tym nie zwalnia ich z opodatkowania,



c) podlegają opodatkowaniu, według takich samych zasad jak inne dochody, o ile umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, zawarta z państwem obcym nie stanowi inaczej.



127. Dochody podatników podatku dochodowego od osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terenie Polski, osiągnięte poza terytorium Polski i podlegające opodatkowaniu w państwie obcym:



a) są zwolnione od podatku z mocy ustawy,



b) odliczane są od dochodu przy zastosowaniu metody zaliczenia zwykłego,



c) odliczane są od dochodu przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.



128. Jeżeli podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mających siedzibę bądź zarząd na terenie Polski, osiągają dochody poza terytorium RP, a umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu nie stanowi inaczej, to:



a) kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie odlicza się od kwoty podatku dochodowego obliczonego od dochodów osiągniętych na terytorium RP,



b) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek; następnie ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów; ustaloną w ten sposób stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym,



c) dochody te łączy się z dochodami osiągniętymi na terytorium RP, a od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.



129. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której stroną jest Rzeczpospolita Polska nie stanowi inaczej, podatek dochodowy od przychodów z praw autorskich uzyskanych na terytorium RP, przez podatników niemających siedziby na terytorium RP, ustala się w wysokości:



a) 10% przychodów,



b) 19% przychodów,



c) 20% przychodów.



130. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której stroną jest Rzeczpospolita Polska nie stanowi inaczej, podatek dochodowy od przychodów z tytułu świadczeń doradczych uzyskanych na terytorium RP, przez podatników niemających siedziby na terytorium RP, ustala się w wysokości:



a) 10% przychodów,



b) 19% przychodów,



c) 20% przychodów.



131. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mali podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, mają obowiązek zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody w terminie do: 



a) ostatniego dnia roku poprzedzającego rok podatkowy,



b) dnia 20 pierwszego miesiąca roku podatkowego,



c) dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego.



132. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych uzyskujący w roku podatkowym przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł, u których w roku poprzedzającym rok podatkowy udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów wynosił co najmniej 50%, mogą wpłacać zaliczki począwszy od dnia:



a) 20 lipca każdego roku,



b) 20 września każdego roku,



c) 20 października każdego roku.



133. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie:



a) w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanej w deklaracji za rok poprzedni,



b) w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w deklaracji za rok podatkowy trwający 12 miesięcy, złożonej w roku poprzedzającym rok podatkowy,



c) jeżeli są małymi podatnikami lub rozpoczęli prowadzenie działalności w bieżącym roku podatkowym.



134. Płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych przekazują kwoty pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego na rachunek urzędu skarbowego w terminie: 



a) do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek,



b) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek,



c) do 14 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.



135. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli umowa międzynarodowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu nie stanowi inaczej, podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium RP przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej pobiera się w formie ryczałtu, w wysokości: 



a) 19% tych przychodów,



b) 20% tych przychodów,



c) 10% tych przychodów.



136. Podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu odsetek uzyskanych na terytorium RP przez podatników nie mających siedziby lub zarządu na terenie Polski, pobiera się: 



a) w wysokości 20% przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia opodatkowaniu stanowi inaczej,



b) w wysokości 19% przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia opodatkowaniu stanowi inaczej,



c) w formie ryczałtu, w wysokości 19% dochodu.



137. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy o dochodów uzyskanych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP wynosi: 



a) 10%,



b) 19%,



c) 20%.



138. Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych przekazując darowiznę na cele kultu religijnego może pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym odliczając: 
a) pełną kwotę przekazanej darowizny,



b) kwotę nie przekraczającą 6% dochodu,



c) kwotę nie przekraczającą 10% dochodu.



139. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka kapitałowa: 



a) zawsze wpłaca zaliczki miesięczne na podatek dochodowy,



b) zawsze wpłaca zaliczki kwartalne na podatek dochodowy, jeżeli posiada status małego podatnika,



c) może wpłacać zaliczki kwartalne na podatek dochodowy w pierwszym roku podatkowym



rozpoczęcia działalności.



140. Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jest zwolniony od obowiązku wpłat zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty zawieszeniem, jeżeli zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia nie później niż przed upływem: 



a) 7 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu,



b) 10 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu,



c) 14 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu.



141. Podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów silnikowych. Kiedy podatnik musi rozpocząć ewidencjonowanie obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kasy fiskalnej? 



a) z dniem przekroczenia obrotu w wysokości 20.000 zł,

b) po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł,
c) przy pierwszej sprzedaży, bez względu na wysokość obrotu.



142. W prowadzonym postępowaniu organ podatkowy stwierdził, że podatnik powinien prowadzić dokumentację dotyczą transakcji z podmiotem powiązanym. Organ ma prawo: 

a) wezwać do przedłożenia dokumentacji, wyznaczając na to termin 3 dni, 

b) wezwać do przedłożenia dokumentacji, wyznaczając na to termin 7 dni, 

c) zażądać natychmiastowego przedłożenia dokumentacji. 

143. Rezydent innego państwa rozpoczyna prowadzenie w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej w postaci świadczenia usług transportu towarowego. Dla potrzeb podatku dochodowego: 
a) ma prawo wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, 

b) musi rozliczać się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jako ewidencję może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów,

c) musi rozliczać się na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prowadzić księgi rachunkowe.



144. Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem funduszu inwestycyjnego zamkniętego (FIZ) opiera się przede wszystkim na:  



a) zwolnieniu podmiotowym FIZ od podatku dochodowego, 



b) preferencyjnych odpisach amortyzacyjnych od środków trwałych, 



c)preferencyjnej zryczałtowanej stawce podatkowej stosowanej do dochodów FIZ. 



145. Instrumentem optymalizacji strat podatkowych w spółkach kapitałowych może być: 



a) utworzenie podatkowej grupy kapitałowej, 



b) przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową, 


c) wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa do spółki osobowej. 

146. Jedyny udziałowiec spółki z o.o. będący osobą fizyczną udziela spółce pożyczki w wysokości 20.000 zł. Kapitał zakładowy wynosi 5.000 zł. Brak jest innych zobowiązań wobec udziałowca. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odsetki na dzień ich zapłaty w wysokości: 

a) 75% kwoty odsetek, 

b) 25% kwoty odsetek, 

c) w pełnej wysokości. 




147. Zaliczenie w sposób przyspieszony ceny nabycia hali produkcyjnej będącej używanym od 10 lat środkiem trwałym do kosztów uzyskania przychodów możliwe jest poprzez wybór: 

a) odpisów amortyzacyjnych wg metody liniowej, 

b) odpisów amortyzacyjnych wg metody degresywnej, 

c) odpisów według indywidualnych stawek amortyzacyjnych. 

148. Amortyzując samochody osobowe podatnicy mogą stosować: 

a) metodę amortyzacji liniowej oraz metodę opartą o stawki indywidualne dla używanych lub ulepszonych samochodów osobowych, 

b) metodę amortyzacji liniowej, w tym z możliwością podwyższania i obniżania tych stawek, oraz metodę degresywną,


c) wyłącznie metodę amortyzacji liniowej. 


149. W przypadku przedstawienia przez podatnika dokumentacji w zakresie cen transferowych do transakcji zawartej z podmiotem powiązanym: 

a) różnicę między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym w wyższej wysokości przez organy podatkowym opodatkowuje się zawsze stawką w wysokości 50%, 

b) stawka w wysokości 50% nie znajduje zastosowania do różnicy między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym w wyższej wysokości przez organy podatkowym, 

c) okoliczność przedstawienia dokumentacji podatkowej nie ma wpływu na wysokość stawki podatku. 




150. Wybór degresywnej metody amortyzacji podatkowej, zamiast metody liniowej, przez podatnika uzyskującego dochody podatkowe opodatkowane według proporcjonalnej 19% stawki powoduje powstanie: 

a) dodatniego podatkowego efektu odsetkowego, 

b) ujemnego niepodatkowego efektu odsetkowego, 

c) efektu progresji. 




151. Jan Kowalski będący rezydentem podatkowym w Polsce zawarł umowę o pracę ze spółką mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii i wykonywał pracę wyłącznie na obszarze Polski. Dochody osiągnięte z tego źródła zostaną opodatkowane: 

a) wyłącznie w Polsce, 

b) wyłącznie w Wielkiej Brytanii, 

c) zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, przy czym w państwie rezydencji znajduje zastosowanie odpowiednia metoda unikania podwójnego opodatkowania. 




152. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego może wybrać opodatkowanie: 

a) wyłącznie według zasad ogólnych (skala progresywna albo 19% podatek), 

b) w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo według zasad ogólnych,

c) w formie karty podatkowej albo według zasad ogólnych. 



153. Spółka kapitałowa mająca siedzibę w Polsce nabywa towary od spółki kapitałowej (podmiot powiązany) mającej siedzibę w państwie nienależącym do Unii Europejskiej. Organ podatkowy państwa obcego zakwestionował cenę transferu, uznając za zgodną z zasadą arm’s length cenę w wysokości wyższej niż ustalona między stronami. Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem rezydencji podmiotu powiązanego. Podwójne opodatkowanie zakwestionowanej części wynagrodzenia: 

a) może zostać wyeliminowane w ramach procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie Konwencji z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych, 

b) zostanie wyeliminowane w przypadku, gdy warunki określone przez administrację podatkową państwa rezydencji podmiotu powiązanego są zgodne z warunkami, jakie uzgodniłyby niezależne podmioty, 

c) nie zostanie wyeliminowane. 




154. Spółka kapitałowa ALFA mająca siedzibę w Warszawie prowadzi dochodową działalność handlową oraz wybrała opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej według art. 25 ust. 6 i n. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. ALFA może uprawdopodobnić w roku podatkowym 200x nieściągalność wierzytelności z tytułu dostawy towarów i tym samym dokonać odpisu aktualizującego w wysokości 100.000 zł uznanego dla celów podatkowych. Alternatywnie Alfa może oczekiwać na wydanie przez komornika postanowienia o nieściągalności i w ten sposób udokumentować nieściągalność wierzytelności w roku podatkowym 200x+1 r. Jako doradca podatkowy uznasz, że: 

a) uprawdopodobnienie w roku podatkowym 200x nieściągalności wierzytelności z tytułu dostawy towarów spowoduje powstanie korzystnego dla podatnika efektu odsetkowego, wynikającego z możliwości ulokowania oszczędności podatkowej, 

b) uprawdopodobnienie w roku podatkowym 200x nieściągalności wierzytelności z tytułu dostawy towarów spowoduje powstanie niekorzystnego dla podatnika efektu odsetkowego, wynikającego z możliwości ulokowania oszczędności podatkowej, 
c) dokonanie odpisu aktualizującego uznanego dla celów podatkowych, niezależnie od tego, czy w roku podatkowym 200x nieściągalność wierzytelności zostanie uprawdopodobniona, nie spowoduje powstania żadnych podatkowych efektów odsetkowych. 




155. ALFA spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych. W celu świadczenia usług ALFA wywiozła jedną z maszyn produkcyjnych ze swojej siedziby w Warszawie do swojego oddziału w Sztokholmie (Szwecja), niebędącego odrębnym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Maszyna ta będzie tam czasowo używana przez okres 18 miesięcy. W związku z przemieszczeniem maszyny z terytorium Polski ALFA powinna wykazać: 



a) polski VAT według stawki 0%, 

b) nie podlega opodatkowaniu VAT, 

c) polski VAT według stawki podstawowej. 




156. ALFA spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych. W danym okresie rozliczeniowym ALFA udzieliła licencji do znaku towarowego osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Wilnie (Litwa) niebędącej litewskim podatnikiem od wartości dodanej. Wartość netto wynagrodzenia wynosi 10.000 zł. W związku z transakcją ALFA nabyła od innego polskiego podatnika VAT usługę doradczą w kwocie 2.000 zł (+23% VAT). W rozliczeniu dla potrzeb polskiego podatku VAT ALFA powinna wykazać: 

a) podatek należny od wynagrodzenia z tytułu udzielenia licencji oraz podatek naliczony z tytułu nabycia usługi doradczej, 

b) wyłącznie podatek naliczony z tytułu nabycia usługi prawniczej, 

c) nie wykazuje ani podatku należnego ani podatku naliczonego w związku z tymi czynnościami. 

157. Jan Żelezny mający miejsce zamieszkania w Bratysławie (Słowacja) prowadzi działalność gospodarczą poprzez zakład położony na terytorium Polski. Ze środków finansowych uzyskanych z działalności prowadzonej poprzez zakład Jan Żelezny udzielił pożyczki spółce Invest Ltd. mającej rezydencję podatkową na terytorium Belgii. Odsetki otrzymane przez Jana Żeleznego podlegają opodatkowaniu u źródła (w Belgii) według stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy: 



a) Polską a Belgią, 


b) Słowacją a Belgią, 

c) Polską a Słowacją. 




158. ALFA spółka akcyjna mająca siedzibę w Polsce wnosi w formie aportu wierzytelność z tytułu udzielonej pożyczki do spółki zależnej z siedzibą w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (konwersja wierzytelności na udziały). W związku z dokonaniem tej czynności dla spółki ALFA

a) powstanie obowiązek zapłaty polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych, 

b) nie powstanie obowiązek zapłaty polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych, 

c) nie powstanie obowiązek zapłaty polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych wyłącznie wtedy, gdy 

pożyczka była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

159. Efekt zwiększenia wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (tzw. podatkowy step-up) wystąpi w przypadku:

a) wniesienia aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej,


b) wniesienia aportu znaku towarowego do spółki kapitałowej, 


c) połączenia spółek kapitałowych. 

160. Ryzyko wynikające ze stosowania cen transferowych w transakcjach między podmiotami powiązanymi podatnicy mogą ograniczyć lub wyeliminować w wyniku: 

a) zawarcia porozumienia w sprawie ustalenia cen transakcyjnych, 

b) wydania wiążącej interpretacji podatkowej, 

c) otrzymania od kontrahenta potwierdzenia, że nie jest podmiotem zwolnionym od podatku. 




161. W listopadzie 2013 r. podatnik – rolnik ryczałtowy, zawarł z Gminą umowę, której przedmiotem było umieszczenie sieci kanalizacji deszczowej na części nieruchomości będącej jego własnością oraz oddanie w nieodpłatne użytkowanie Gminie przedmiotowej nieruchomości na czas prowadzenia prac. Nieruchomość stanowiąca przedmiot umowy jest częścią prowadzonego przez podatnika gospodarstwa rolnego. W związku z powyższą umową podatnik otrzymał od Gminy odszkodowanie za konieczność wycięcia drzew, w związku z powyższym: 

a) podatnik jest zobowiązany otrzymaną kwotę opodatkować podatkiem dochodowym według stawki 19%, b) otrzymana kwota jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, 

c) otrzymana kwota winna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. 

162. Podatnik prowadzący indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym w dniu 20 marca br. uzyskał przychód z tytułu wykonania usługi reklamowej, dlatego też podatnik: 

a) utracił prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodu i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach, 

b) utracił prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i od nowego roku będzie opłacał podatek dochodowy na ogólnych zasadach, 

c) nie utraci prawa do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. 




163. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą sprzedał w lutym 2014 r. samochód osobowy, będący od roku, środkiem trwałym w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Przy nabyciu przedmiotowego środka trwałego, przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej niż 6000 zł, samochód służył czynnościom opodatkowanym, dlatego też przedmiotowa transakcja: 

a) będzie opodatkowana 23-procentową stawką podatku VAT, 

b) będzie zwolniona z podatku VAT, 

c) będzie objęta procedurą VAT-marża. 




164. Podatnik zakupił w lutym 2012 r . środek trwały, który po wprowadzeniu do ewidencji amortyzował stawką podaną w wykazie stawek amortyzacyjnych dla tego środka trwałego. Od kwietnia 2014 r. podatnik zamierza zmniejszyć wysokość odpisu amortyzacyjnego. W związku z powyższym podatnik: 



a) będzie mógł obniżyć podaną w wykazie stawek amortyzacyjnych stawkę począwszy od miesiąca kwietnia 2014 r., 


b) będzie mógł obniżyć podaną w wykazie stawek amortyzacyjnych stawkę, ale dopiero od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego, 


c) nie ma prawa do zmiany raz przyjętych stawek amortyzacyjnych. 




165. Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) w roku poprzednim wyniosła u niego 5.000.000 zł. Przedmiotem działalności podatnika jest krajowy transport samochodowy. Dotąd podatnik rozliczał podatek VAT za okresy  miesięczne, od stycznia nowego roku chce rozliczać podatek VAT kwartalnie, dlatego też: 

a) podatnik ma możliwość wyboru rozliczenia podatku VAT za okresy kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, ma jednak obowiązek wpłacania zaliczek za okresy miesięczne, 

b) podatnik ma możliwość wyboru rozliczenia podatku VAT za okresy kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do końca kwartału za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, 

c) podatnik ma możliwość wyboru rozliczenia podatku VAT za okresy kwartalne, po uprzednim pisemnymzawiadomieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. 




166. Osoba fizyczna od maja 2013 r., prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w 2015 r zamierza wpłacać uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. W każdym roku podatkowym osiągnęła dochód podlegający opodatkowaniu, w związku z powyższym podatnik: 

a) nie ma prawa wyboru takiej formy wpłacania zaliczek, ponieważ uproszczone zaliczki przysługują jedynie podatnikom opodatkowanym podatkiem liniowym, 

b) ma prawo do wyboru takiej formy wpłacania zaliczek, pod warunkiem zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do dnia 20 lutego 2015 r., 

c) nie ma prawa wyboru takiej formy wpłacania zaliczek, ponieważ rozpoczęła działalność gospodarczą w trakcie 2013 r. 




167. Przez pojęcie importu towarów w podatku od towarów i usług rozumie się:   



a) przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej, 



b) dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju trzeciego na terytorium Unii Europejskiej, 



c) przywóz towarów z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. 



168. Przez pojęcie eksportu towarów w podatku od towarów i usług rozumie się: 



a) potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej,

b) dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli wywóz ten jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych, 



c) potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza 
terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu dostawy towarów.  

169. Za nowy środek transportu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się jednostki pływającej, która: 



a) była używana 110 godzin roboczych na wodzie a od momentu dopuszczenia jej do użytku upłynęły 2 miesiące,
b) była używana 90 godzin roboczych na wodzie a od momentu dopuszczenia jej do użytku upłynęły 4 miesiące,
c) była używana 120 godzin roboczych na wodzie a od momentu dopuszczenia jej do użytku upłynęło 5 miesięcy.      

170. Za małego podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się podatnika podatku od towarów i usług u którego: 



a) wartość sprzedaży (bez kwoty podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1 200 000 euro, 



b) wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1 200 000 zł,



c) wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1 200 000 euro.   

171. Za sprzedaż w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się: 



a) odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów, 



b) dostawę towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, import towarów i usług oraz wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów, 



c) odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów. 

172. Zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług objęte są: 



a) wyłącznie czynności wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa,



b) czynności uznane na podstawie ustawy za wykonywane na terytorium kraju, z wyłączeniem czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, 



c) czynności uznane na podstawie ustawy za wykonywane na terytorium kraju, w tym zbycie przedsiębiorstwa lub jego 
zorganizowanej części.    

173. Za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się: 



a) przekazanie prezentu o małej wartości, 



b) darowiznę towaru, jeśli podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, 



c) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.   



174. Za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się: 



a) użycie nieruchomości stanowiącej część przedsiębiorstwa do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, niezależnie od tego czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu jej nabycia, 



b) nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika,  



c) zużycie towarów na cele osobiste podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku 
naliczonego z tytułu ich nabycia.      

175. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w świetle ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się:



a) nabycie towarów z innego państwa członkowskiego przez podatnika podatku od towarów i usług od podmiotu, 
niebędącego podatnikiem, posiadającego siedzibę w innym niż Polska państwie członkowskim, 



b) nabycie towarów z państwa trzeciego przez podatnika podatku od towarów i usług, 



c) nabycie towarów, które w wyniku dokonanej dostawy transportowane są do Polski z terytorium Niemiec przez 
dokonującego dostawy.  

176. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie występuje, co do zasady: 



a) jeżeli nabywca nie podał dostawcy numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem  PL, 



b) jeżeli dostawa towarów, które są wysyłane bądź transportowane, stanowi dostawę towarów instalowanych lub montowanych w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu, 



c) gdy nabywcą jest osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT, jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia przekroczyła u niej w trakcie roku równowartość 50.000 zł. 

177. Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w świetle ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się, co do zasady, wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy towarów: 



a) na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanej dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych na tym terytorium, 



b) na terytorium państwa trzeciego, przez podatnika VAT zidentyfikowanego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, 



c) na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem 
niezidentyfikowanej dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych na tym terytorium. 

178. Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się czynności: 



a) sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, 



b) dostawy towarów, której przedmiotem są nowe środki transportu, 



c) dostawy towarów akcyzowych. 

179. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług likwidacji działalności gospodarczej dotyczy wyłącznie: 



a) zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, 



b) zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, 



c) zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i  rozwiązania spółek 
prawa handlowego. 

180. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, stosuje się również w sytuacji, gdy podatnik będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu przez okres: 



a) co najmniej 1 roku, 



b) co najmniej 24 miesięcy, 



c) co najmniej 10 miesięcy, z wyjątkiem zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 

181. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy likwidacji działalności gospodarczej i zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podlegają: 



a) wszystkie towary, które na dzień likwidacji lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych znajdują się w posiadaniu podatnika,

b) towary, które na dzień likwidacji lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu znajdują się w posiadaniu podatnika, o ile przy ich nabyciu przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku 
należnego o kwotę podatku naliczonego, 



c) towary, które na dzień likwidacji lub zaprzestania wykonywania czynności  opodatkowanych znajdują się w posiadaniu podatnika, o ile przy ich nabyciu przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, za wyjątkiem towarów używanych. 

182. Dostawa towarów, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury sporządzonym na dzień likwidacji działalności dokonana przez byłych wspólników spółek, które uległy likwidacji, w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, podlega: 



a) zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy, licząc od 14. dnia od rozwiązania spółki,  



b) zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania spółki, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury, 



c) nie podlega zwolnieniu od podatku. 

183. Podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest:

a) osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonująca okazjonalnie wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu,

b) osoba fizyczna zatrudniona na umowę o pracę, 



c) osoba zarządzająca przedsiębiorstwem na podstawie kontraktu menedżerskiego, zgodnie z którym 
odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający wykonanie tych czynności. 

184. Zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego jest obowiązany ustanowić podatnik, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny:  



a) posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego, 



b) posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa trzeciego i posiadający stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, 



c) nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego. 

185. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dokonania dostawy towarów powstaje, co do zasady, z chwilą:

a) wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru, 



b) dokonania dostawy towaru, 



c) wydania towarów.    

186. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usługi budowlanej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powstaje z chwilą: 



a) wykonania tej usługi, 



b) otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 180. dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi,



c) wystawienia faktury, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wykonania tej usługi.  

187. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usługi ubezpieczeniowej powstaje z dniem:



a) wykonania usługi, 



b) wystawienia faktury, 



c) otrzymania całości lub części zapłaty. 

188. W przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy towarów podatnik otrzymał część zapłaty, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje, co do zasady z chwilą: 



a) wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie tej zapłaty,  



b) otrzymania całości zapłaty,  



c) otrzymania części zapłaty, w odniesieniu do otrzymanej kwoty.   

189. Obowiązek podatkowy w imporcie towarów w podatku od towarów i usług powstaje, co do zasady: 



a) z chwilą wydania towaru,  



b) z chwilą przywozu towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, 



c) z chwilą powstania długu celnego. 

190. Mały podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług rozliczający się kasowo świadczy usługę budowlaną na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą: 



a) wystawienia faktury, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wykonania tej usługi, 



b) wykonania tej usługi, 



c) otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 180. dnia, licząc od dnia wykonania tej usługi.   



191. Miejscem świadczenia usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, na rzecz usługobiorcy, będącego podatnikiem, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, jest: 



a) miejsce siedziby usługobiorcy, 




b) miejsce siedziby usługodawcy, 




c) miejsce, w którym faktycznie rozpoczyna się transport towarów. 



192. W przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz osób fizycznych, niebędących podatnikami, miejscem świadczenia tych usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług jest: 



a)    miejsce, w którym usługi te są faktycznie wykonywane, 



b)   miejsce, gdzie świadczący posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania, o ile towary zostaną wywiezione do nabywcy usługi w ciągu 90 dni od dnia wykonania tych usług, 



c)   miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z wyjątkiem gdy nabywca podał świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej w państwie członkowskim innym niż państwo na 
terenie którego usługa jest świadczona, pod warunkiem, że towary zostaną wywiezione z kraju. 

193. Miejscem świadczenia, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, usługi wynajmu samochodu osobowego na okres 1 roku przez polskiego podatnika na rzecz podatnika niemieckiego jest miejsce:



a) gdzie podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, 



b) w którym środki te są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy, 



c) w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.       



194. Polski podatnik VAT buduje halę magazynową na rzecz niemieckiego podatnika VAT zlokalizowaną na terytorium Francji. Miejscem świadczenia tej usługi w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług jest terytorium: 



a) Polski, 
b) Niemiec, 
c) Francji. 

195. Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów jest: 



a) obrót, pomniejszony o kwotę należnego podatku, 



b) wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał 
lub ma otrzymać z tytułu tej dostawy od 
nabywcy, bez uwzględnienia kwoty samego podatku, 



c) kwota należna z tytułu dostawy tych towarów, powiększona o kwotę 
należnego podatku.  

196. Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług z tytułu darowizny towaru jest:  



a) cena nabycia tego towaru, 



b) wartość rynkowa tego towaru, 



c) cena nabycia tego towaru, określona w momencie dokonania jego darowizny. 

197. Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w imporcie towarów jest co do zasady: 



a) wartość celna, 



b) wartość celna powiększona o należne cło oraz podatek akcyzowy w przypadku importu towarów opodatkowanych tym podatkiem, 



c) wartość celna powiększona o cło i podatek akcyzowy, z tym że w przypadku towarów zwolnionych od cła dla potrzeb określenia podstawy opodatkowania przyjmuje się kwotę cła obliczoną według stawki autonomicznej.  



198. Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług z tytułu importu usług jest, co do zasady:  



a) obrót, pomniejszony o kwotę należnego podatku, 



b) wszystko, co stanowiło zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma 
otrzymać z tytułu wykonania tej usługi od usługobiorcy, bez uwzględnienia kwoty samego podatku, 



c) kwota należna z tytułu wykonania tych usług, powiększona o kwotę należnego podatku.  

199. Podstawowym założeniem w przypadku obliczenia kwoty podatku od towarów i usług od importu towarów, co do zasady, jest: 



a) obowiązek samonaliczenia przez podatników podatku w zgłoszeniu celnym,     



b) obowiązek naliczania podatku przez organ celny w decyzji, 



c) samonaliczanie lub decyzja organu w zależności od zastosowanej procedury celnej. 

200. Jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie posiada dowodów potwierdzających wywóz z kraju i dostarczenie do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego towarów, będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy: 



a) wykazuje tę dostawę w ewidencji ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju za ten okres, 



b) nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres, tylko za następny ze stawką właściwą dla dostawy danegotowaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres 
nadal nie posiada tych dowodów – o ile rozlicza się kwartalnie, 



c) nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres, tylko za następny ze stawką właściwą dla dostawy danego 
towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres 
nadal nie posiada tych dowodów – o ile rozlicza się miesięcznie.     

201. Dostawa budynku jest zwolniona od podatku od towarów i usług gdy: 



a) dostawa jest dokonywana przed pierwszym zasiedleniem tego budynku, 



b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem tego budynku a jego dostawą upłynęło 5 lat,   



c) pomiędzy pierwszym zasiedleniem tego budynku a jego dostawą upłynął rok. 

202. Działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach



a) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, 



b) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, 



c) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.   

203. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego od nabywanych towarów i usług przysługuje, co do zasady, w zakresie w jakim towary te  
i usługi wykorzystywane są do wykonywania: 



a) czynności opodatkowanych i niepodlegających opodatkowaniu, 



b) czynności opodatkowanych, 



c) czynności opodatkowanych oraz zwolnionych z podatku. 

204. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług dotyczy, co do zasady, transakcji, dla których miejscem świadczenia jest terytorium kraju, jak również:  



a) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwota ta mogłaby być odliczona gdyby czynności te wykonywane były na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których 
wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami, 



b) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Unii Europejskiej, 



c) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone gdyby czynności te wykonywane były na terytorium kraju, a podatnik nie posiada dokumentów, z których 
wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami, 

205. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatek naliczony od nabywanych towarów i usług służących wykonywaniu czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług: 



a) nigdy nie podlega odliczeniu, 



b) podlega odliczeniu według ogólnych zasad, jeżeli podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami, 



c) podlega odliczeniu, jeżeli towary te i usługi są związane ze świadczeniem niektórych usług finansowych dotyczących bezpośrednio towarów eksportowanych, jeżeli podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek 
odliczonego podatku z tymi towarami. 

206. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony powstaje, co do zasady: 



a) w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, a jeśli podatnik nie dokonał w tym terminie obniżenia - w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, 



b) w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, a jeśli podatnik nie dokonał w tym terminie obniżenia – w ciągu 6 następujących po sobie okresów rozliczeniowych, 



c) wyłącznie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. 

207. Podatnikowi, który nie dokonał zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w ustawowych terminach przysługuje prawo do takiego obniżenia poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia, nie później jednak niż: 



a) w ciągu 1 roku licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, b) w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, 
c) w ciągu 5 lat licząc od końca roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. 

208. W przypadku importu usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, powstaje: 



a) w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, 



b) w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności faktury, 



c) w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek.   

209.  W przypadku nabycia samochodu osobowego kwotę podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług stanowi: 



a) 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł, 



b) 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł, 



c) 100% kwoty podatku określonej w fakturze, jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności 
gospodarczej. 

210. W przypadku nabycia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej oraz innych celów kwotę podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług stanowi: 



a) 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł, 



b) 50% kwoty podatku określonej w fakturze,  



c) 100% kwoty podatku określonej w fakturze.  

211. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy w okresie rozliczeniowym nie wykonywali czynności opodatkowanych, co do zasady, kwotę podatku naliczonego za ten okres: 



a) wykazują w deklaracji dotyczącej tego okresu i mogą ją przenieść do rozliczenia za następny okres rozliczeniowy, 



b) wykazują w deklaracji za ten okres, ale przenoszą do rozliczenia za następny okres rozliczeniowy - jeżeli jednak w kolejnych 6 miesiącach nie wystąpią u nich czynności opodatkowane podatek ten nie podlega już odliczeniu od podatku należnego, 



c) nie wykazują w deklaracji za ten okres, lecz dopiero wówczas, gdy wystąpią u nich czynności opodatkowane.  



212. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług otrzymane faktury lub dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku  w przypadku gdy: 



a) transakcja udokumentowana fakturą podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona z podatku, a kwota wykazana na fakturze została w całości uregulowana, 



b) transakcja udokumentowana fakturą podlega opodatkowaniu, a kwota wykazana na fakturze została uregulowana, 
ale w części,  



c) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona z podatku. 
  
213.  W podatku od towarów i usług wierzyciel może skorygować podstawę opodatkowania i  podatek należny z tytułu świadczenia dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, która 
nie została:  



a) uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 120 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze,



b) uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, 



c) uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia wystawienia faktury. 

214. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w celu ustalenia proporcji udziału rocznego obrotu  z tytułu wykonywania czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w stosunku do których to prawo przysługuje, jak i nie przysługuje:  



a) do obrotu nie wlicza się opodatkowanej sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych  i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów zaliczanych do 
środków trwałych nabywcy, wykorzystywanych na potrzeby jego działalności,

b) do obrotu nie wlicza się przychodów z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości, jeżeli ich wartość jest niższa niż 15 000 zł, 



c) do obrotu nie wlicza się opodatkowanej sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów zaliczanych do 
środków trwałych nabywcy, jeśli transakcje te dokonywane są sporadycznie. 

215. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług dokonanie rocznej korekty podatku naliczonego przez okres 5 kolejnych lat (a w przypadku nieruchomości w ciągu 10 lat) dotyczy, co do zasady: 



a) wszystkich nabywanych przez podatnika środków trwałych, 



b) wyłącznie środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 15.000 zł, 



c) wyłącznie środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 50.000 zł. 

216. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy środki trwałe o wartości początkowej powodującej konieczność dokonania korekty zostaną zbyte w okresie korekty przed upływem 5 lat od oddania ich do używania, podatnik:  



a) jest zobowiązany do dokonania jednorazowej korekty po zbyciu w odniesieniu do całego pozostałego okresu 
korekty, 



b) nie dokonuje korekty w odniesieniu do pozostałego okresu korekty, jeżeli środki te były wykorzystywane przez co najmniej połowę 5- letniego okresu korekty, 



c) jest zobowiązany do dokonania jednorazowej korekty po zbyciu w odniesieniu jedynie do tego roku podatkowego, 
w którym nastąpi zbycie. 

217. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta kwoty podatku naliczonego dokonywana jest:  



a) przez zbywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, 



b) przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, 



c) nie dokonuje się korekty. 



218. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku przedłużenia przez naczelnika urzędu skarbowego określonego w ustawie terminu zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika, jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi:

a) należną kwotę, 



b) należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty, 



c) należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej odsetkom za zwłokę. 

219. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku przedłużenia przez naczelnika urzędu skarbowego 60-dniowego terminu zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika, urząd skarbowy dokonuje zwrotu różnicy podatku w tym terminie, jeżeli podatnik: 



a) złoży umotywowany wniosek, 

b) złoży wniosek wraz z zabezpieczeniem majątkowym w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku, 



c) złoży wniosek wraz z zabezpieczeniem majątkowym w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku, nie później jednak niż na 25 dni przed upływem 60-dniowego terminu zwrotu. 

220. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług:



a) w ogóle nie przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, 



b) przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego (przy spełnieniu określonych warunków) na rachunek bankowy w 
terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, 



c) przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego (przy spełnieniu określonych warunków) na rachunek bankowy w 
terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. 

221. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju podatnikowi: 



a) przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego (przy spełnieniu określonych warunków) w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, 



b) przysługuje wyłącznie prawo do przeniesienia podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy, 



c) przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego w formie zaliczki przy spełnieniu określonych warunków. 

222. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług skrócony z 60 do 25 dni termin zwrotu różnicy w podatku od towarów i usług (w przypadku gdy kwota podatku od towarów i usług naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego), przysługuje podatnikowi: 



a) bezwarunkowo na jego żądanie, 



b) bezwarunkowo – bez złożenia wniosku, 



c) na jego wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową przy spełnieniu określonych warunków. 

223. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu na rachunek bankowy podatnika nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym, jeżeli: 



a) zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, 



b) kwota wykazana do zwrotu przekracza 10 000 euro, 



c) podatnik wykazuje kwoty do zwrotu przez kolejne 12 miesięcy. 

224. W świetle przepisów o podatku od towarów i usług w przypadku małego podatnika w zakresie zwrotu podatku od towarów i usług (w przypadku gdy kwota podatku od towarów i usług naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego) obowiązują: 



a) zasady ogólne, 



b) szczególne uregulowania, 



c) ogólne reguły, przy czym przewidziany jest dla niego wyłącznie 60-dniowy termin zwrotu na rachunek bankowy 
bez możliwości skrócenia do 25 dni. 

225. Stosowane, w systemie podatku od towarów i usług w ramach obowiązujących szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych, zwolnienia obejmują m.in. : 



a) zwolnienia dostawy środków do produkcji rolnej na rzecz rolnika ryczałtowego, 



b) zwolnienia z podatku dostawy na rzecz rolnika ryczałtowego środków do produkcji rolnej sfinansowanych ze 
środków pochodzących z dopłat obszarowych, 



c) zwolnienia z wystawiania faktur przez rolnika ryczałtowego, prowadzenia ewidencji dostaw  
i nabyć towarów i usług, składania deklaracji podatkowej. 

226. W systemie podatku od towarów i usług zryczałtowany zwrot podatku stosuje się również przy wykonywaniu przez 
rolnika ryczałtowego: 

a) usług rolniczych na rzecz podatników, którzy rozliczają ten podatek, 



b) sprzedaży na terenie gminy produktów rolniczych wytworzonych przez innych rolników ryczałtowych 
posiadających gospodarstwo na terenie gminy, 



c) odsprzedaży również nowych dóbr kapitałowych nabytych za środki pomocowe  UE. 

227. Zwolnienia od podatku akcyzowego są regulowane: 



a) wyłącznie w ustawie o podatku akcyzowym, 



b) wyłącznie w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, 



c) zarówno w ustawie o podatku akcyzowym, jak i rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku 
akcyzowego. 



228. Na przeznaczenie handlowe wskazuje w szczególności nabycie wewnątrzwspólnotowe papierosów z podatkiem akcyzowym zapłaconym na terytorium państwa członkowskiego dokonane przez osobę fizyczną w ilościach przekraczających: 




a)  800 sztuk, 



b)  1 000 sztuk, 



c) 2 000 sztuk. 

229. Napoje alkoholowe używane do produkcji octu są: 



a) zwolnione od podatku akcyzowego, 



b) objęte obniżoną stawką podatku akcyzowego, 



c) wyłączone z opodatkowania podatkiem akcyzowym. 

230.  Zabezpieczenie akcyzowe może być składane: 



a) wyłącznie w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, 



b) w formie zabezpieczenia generalnego albo zabezpieczenia ryczałtowego, 



c) w każdej formie, uzgodnionej z właściwym naczelnikiem urzędu celnego. 



231. W ustawie o podatku akcyzowym przez terytorium państwa trzeciego rozumie się: 

a) terytorium innego niż Rzeczypospolita Polska państwa członkowskiego Unii 
Europejskiej, 



b) terytorium inne niż terytorium państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, 



c) terytorium inne niż terytorium Unii Europejskiej. 

232. Przedstawiciela podatkowego, na podstawie ustawy o podatku akcyzowym, na terytorium kraju wyznacza: 



a) nabywca, 



b) sprzedawca, 



c) właściwy naczelnik urzędu celnego. 

233. Podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie: 



a) 5 dni, licząc od dnia nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel, 



b) 10 dni, licząc od dnia przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium 
kraju, 



c) 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu 
osobowego na terytorium kraju. 

234. Podatkowe znaki akcyzy: 



a) są sprzedawane producentom, 



b) są sprzedawane eksporterom, 



c) otrzymują importerzy. 

235. Podatnicy dokonujący importu wyrobów akcyzowych są obowiązani do obliczenia i wykazania kwoty akcyzy w:



a) raporcie wwozu składanym za pośrednictwem teleinformatycznego systemu służącego do przemieszczania wyrobów akcyzowych, 



b) deklaracji podatkowej dla podatku akcyzowego, 



c) zgłoszeniu celnym. 

236. Wstępnych wpłat podatku akcyzowego za okresy dzienne dokonuje się: 



a) nie później niż 25 dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało 
zobowiązanie podatkowe, 

b) nie później niż 10 dnia po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy skutkujące 
powstaniem zobowiązania podatkowego,  



c) do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru 
akcyzy skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego. 



237. Podatnicy podatku od gier, z wyłączeniem podatników w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera, są obowiązani, bez wezwania, do składania deklaracji podatkowych dla podatku od gier właściwemu naczelnikowi urzędu celnego: 

a) za okresy miesięczne, w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po 
miesiącu, którego dotyczy rozliczenie, 



b) za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia następującego po każdym kolejnym kwartale, 



c) za okresy dekadowe, w terminie do 10 dnia od ostatniego dnia dekady. 

238. Podatnicy podatku od gier wpłacają ten podatek na rachunek: 



a) właściwego urzędu celnego, 



b) właściwej izby celnej, 



c) właściwego urzędu skarbowego, a w przypadku gier stanowiących monopol państwa na rachunek ministra  właściwego do spraw Skarbu Państwa. 

239. Obowiązek podatkowy w podatku od gier, z wyjątkiem turnieju gry w pokera, powstaje: 



a) z chwilą przystąpienia gracza do gry hazardowej, 



b) z chwilą losowania nagród w grach losowych lub ogłoszenia oficjalnego wyniku w zakładach wzajemnych, 



c) z dniem rozpoczęcia wykonywania działalności w zakresie gier hazardowych. 



240. Podatnicy prowadzący działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych uiszczają podatek od gier w formie zryczałtowanej w wysokości: 



a) 2 000 zł miesięcznie od gier urządzanych na każdym automacie,  



b) 2 000 zł miesięcznie od każdego punktu gier,  



c) 180 euro miesięcznie od gier urządzanych na każdym automacie. 

241. Za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozumie się: 



a) działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej, z wyłączeniem działalności rolniczej lub leśnej oraz wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach 
wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 4 



b) działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej, z wyłączeniem działalności rolniczej lub leśnej 



c) działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej, z wyłączeniem działalności rolniczej lub leśnej oraz wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach 
wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5. 

242. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają: 



a) użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, 



b)  grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej



c) budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nieprzekraczające norm powierzchni ustalonych w przepisach Prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą 

243. Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowi:

a)  wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego., 



b) wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego,

c) wartość ustalona na dzień 31 grudnia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w następnym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 31 grudnia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. 

244. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, to podatek od nieruchomości za ten rok ustala się:



a) proporcjonalnie do liczby dni, w których istniał obowiązek podatkowy, 



b) proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek podatkowy, 



c) za każdy kwartał, za który istniał obowiązek  podatkowy.  

245. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje: 



a) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, 



b) od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem 



c) od pierwszego dnia miesiąca, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. 

246. Jeżeli od budowli nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi: 



a) wartość rynkowa określona przez biegłego powołanego spośród rzeczoznawców majątkowych, 



b) wartość rynkowa określona przez podatnika 



c) wartość rynkowa określona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). 

247. Opłacie skarbowej nie podlega: 



a) złożenie odpisu dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, 



b) w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej, wydanie zaświadczenia na wniosek,



c) dokonanie czynności urzędowej w sprawach z zakresu budownictwa mieszkaniowego. 

248. Opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej: 



a) wydanie zaświadczenia w sprawach ubezpieczenia społecznego,  



b) wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, 



c) wydanie zaświadczenia w sprawach wynagrodzeń za pracę. 

249. Od opłaty skarbowej zwolnione jest: 



a) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli dotyczy podpisywania deklaracji 
podatkowych składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, 



b) wydanie zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego, 



c) dokonanie czynności urzędowej, jeżeli podlegają innym opłatą o charakterze publicznoprawnym lub są od tych 
opłat zwolnione. 



250.  Kwota opłaty skarbowej w przypadku umocowania dwóch doradców podatkowych w jednym dokumencie pełnomocnictwa do łącznej  reprezentacji osoby fizycznej przed organem podatkowym wynosi: 



a) 17 zł - jako od jednego stosunku pełnomocnictwa,  



b) 34 zł – jako od podwójnego stosunku pełnomocnictwa, 



c) 51 zł – jako od potrójnego stosunku pełnomocnictwa.  

Odpowiedzi:

1. A
2. B
3. A
4. A
5. B
6. C
7. A
8. B
9. A
10. B
11. B
12. A
13. B
14. C
15. A
16. C
17. A
18. A
19. C
20. A
21. B
22. A
23. A
24. C
25. A
26. B
27. B
28. B
29. C
30. A
31. B
32. C
33. B
34. B
35. B
36. B
37. B
38. B
39. B
40. B
41. A
42. B
43. A
44. B
45. C
46. A
47. A
48. C
49. B
50. B
51. A
52. B
53. C
54. C
55. A
56. B
57. B
58. A
59. B
60. C
61. A
62. B
63. A
64. C
65. A
66. C
67. C
68. B
69. B
70. B
71. C
72. C
73. B
74. C
75. B
76. B
77. C
78. C
79. B
80. A
81. B
82. A
83. C
84. A
85. B
86. C
87. C
88. B
89. B
90. C
91. B
92. A
93. C
94. C
95. C
96. A
97. B
98. B
99. B
100. B
101. B
102. B
103. A
104. A
105. C
106. C
107. C
108. A
109. C
110. A
111. B
112. A
113. B
114. B
115. C
116. A
117. B
118. C
119. C
120. B
121. B
122. A
123. B
124. C
125. A
126. B
127. B
128. C
129. C
130. C
131. C
132. C
133. B
134. A
135. C
136. A
137. B
138. C
139. C
140. A
141. C
142. B
143. C
144. A
145. A
146. A
147. C
148. A
149. B
150. A
151. A
152. A
153. C
154. A
155. B
156. A
157. B
158. B
159. B
160. A
161. B
162. A
163. B
164. B
165. C
166. B
167. A
168. B
169. C
170. C
171. C
172. B
173. C
174. C
175. C
176. B
177. A
178. A
179. B
180. C
181. B
182. B
183. A
184. C
185. B
186. A
187. C
188. C
189. C
190. C
191. A
192. A
193. A
194. C
195. B
196. C
197. B
198. B
199. A
200. B
201. B
202. A
203. B
204. A
205. C
206. A
207. B
208. C
209. C
210. B
211. A
212. C
213. B
214. A
215. B
216. A
217. B
218. B
219. B
220. C
221. A
222. C
223. A
224. A
225. C
226. A
227. C
228. A
229. A
230. B
231. C
232. B
233. C
234. C
235. C
236. A
237. A
238. B
239. C
240. A
241. C
242. A
243. A
244. B
245. B
246. B
247. C
248. B
249. A
250. A


3 komentarze:

  1. Witam serdecznie!
    Ja o ile nie szykuję się na egzamin, tak zakładam właśnie działalność gospodarczą i te pytania na egzamin mogą być dobrą formą pozyskiwania wiedzy na temat księgowości. Forma opodatkowania jaka mnie interesuje to ryczałt ewidencjonowany i liczę znaleźć tu kilka ciekawych informacji na ten temat. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak ktoś się zna na podatkach to bardzo dobrze. Tym bardziej, że z niektórymi może być kłopot. Chodzi o podatki marynarskie i niejasne przepisy. Dlatego pomoc www.radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/ jest po prostu nieoceniona.

    OdpowiedzUsuń

 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff